Makaleler » E2blog » Carioca boyanın merak edilenleri!

 
 
resimKonu
 
Sağlıklı boya, yıkanabilir, silinebilir, canlı renklerde, ele bulaşmayan ve ennn önemlisi sağlıklı boya!
 

Son zamanlarda aldığımız mesajların ortak gündem maddesi. Web sitemizde sizlerin de bildiği gibi tek bir boya markası mevcut. Sitemiz açılırken boya konusunda titizle araştırma yapmış, bir ebeveyn gözüyle kendi çocuğumuzla birlikte kullandığımız boyaları da değerlendirerek boya markası olarak Carioca’da karar kıldık.

Peki neden?

Carioca bir İtalyan markası. Boyalar İtalya’da üretiliyor. Dünya’da kabul görmüş sağlık koşullarında üretilmiş, toksik içermeyen (Toksik: Hücrelere ve yaşayan dokulara kimyasal, biyokimyasal ya da radyoaktif nitelikte zararlar veren her türlü maddeye verilen isim) renklendirmede su bazlı mürekkeplerin kullanıldığı güvenilir bir marka Carioca. Gluten içermez uyarısını da paket üzerinde görebilirsiniz. Bu uyarının sebebi gluten hassasiyeti olan çocuklara uygunluğunu da belirtmek içindir. Üstelik Carioca’da kuru, pastel, keçeli, sulu, ahşap gövdeli ve parmak boyası gibi her ihtiyaca yönelik boya çeşidi mevcut. Ayrıca fark yaratan bir unsur da bebeklere özel seçeneklerin olması.

Annelerin tercih etmesinin bir diğer sebebi de, pek çok çeşidinin yıkanabilir, silinebilir olması. Burada önemli unsur şu; yıkanabilir, silinebilir ifadesi; tenden ve giysiden, bekletmeden yıkandığında, boyananın kolaylıkla çıktığı anlamına gelmekte. Paketlerin üzerinde de uyarılardan bu şekilde belirtilir. Elbette annelerin ortak gündemi duvar ve koltuk gibi yüzeylerde alacakları sonuç. Ancak hiçbir boya markasının bu konuda garantisi olamıyor. Çünkü bu yüzeyler için sentetik, yün, pamuk, düz, tırtıklı vs gibi değişiklikler söz konusu. Dolayısıyla tamamen silinir kapsamı dışında kalıyorlar. Biz yine de gayri resmi şekilde ifade edecek olursak, Carioca boyaların pek çok yüzeyden, bekletmeden silindiğinde büyük oranda silindiğini deneyerek gördük. Beklenmesi halinde bir miktar leke çıkarıcı ile de aynı sonucu aldık. Yine de garantisi verilemiyor elbette J

Tüm keçeli kalemler için de standart bir uyarıyı baştan belirtelim. Uzun süre kapaksız kaldığında keçeli kalemlerin uçları kurur. Uzun süre kullanımlı bu kalemlerden verim almak için kapaklarının takılı olduğunu kontrol etmenizi öneririz.

Şimdi sırası ile boya çeşitlerine bakalım, her ürünün açıklaması altındaki ürün linkine tıklarsanız ürün görseli ve detaylı açıklamasını görebilirsiniz ;)

 

Carioca Baby Serisi;

Öncelikle Carioca’nın fark yaratan ürün gruplarından biri Baby serisi. Ayıcık başlıklı keçeli kalemleri Teddy’ler, Jumbo keçeli kalemler, kuru boya kalemi, üçü bir arada özellikli boya kalemleri, yumuşak pastel boya bu ürün grubu içinde yer alır.

Teddy ve Jumbo Keçeli kalemlerin üretiminde kullanılan tüm maddeler ve içerilerinde bulunan mürekkepler yalnızca gıda boyası kullanılarak renklendirilmiştir. Plastik kısımları da tümüyle geri dönüştürülebilir özelliktedir. Kalın gövdeli kalemler bebekler için tutuş kolaylığı sağlar. Teddy boya kalemleri 1 yaş, Jumbo keçeli ise 2 yaş üzeri için uygun.

https://www.e2toys.com.tr/teddy-sekilli-jumbo-bebek-super-yikanabilir-keceli-boya-kalemi-6li

https://www.e2toys.com.tr/carioca-teddy-sekilli-jumbo-bebek-super-yikanabilir-keceli-boya-kalemi-12li

Bu grupta bir başka dikkat çeken boya, 3 in 1 Ahşap gövdeli kalemler. Kalemtraşı da dahil, 6 lı ve 10 lu set seçenekleri var. Bu kalemler ahşap gövdeli kuru boya, boyama yaparken pastel boya ve boya sonrasında sulu boya fırçası ile boyanın üzerinden geçildiğinde sulu boya efekti verdiğinden sulu boya olarak kullanılır. Bu kalemler özellikle bu 3 özelliği de taşıması sebebiyle okulların ilk tercih ettiği boya seçeneği oldu bile. 1 yaş üzeri tüm çocuklar için uygun.

https://www.e2toys.com.tr/3-1-jumbo-bebek-ahsap-govdeli-boya-kalemi-6li-kalemtras-hediyeli

https://www.e2toys.com.tr/3-1-jumbo-bebek-ahsap-govdeli-boya-kalemi-10lu-kalemtras-hediyeli

2 yaş üzeri için uygun Yumuşak Pastel ise benzer özellikte. Yumuşak pastel oldukça sert ancak boyama yaparken kolay, yumuşak bir boyama sağlıyor. Boyama sonrası yine su ve fırça yardımı ile suluboya etkisi verilebilir. Sağlığa zararlı madde içermiyor.

https://www.e2toys.com.tr/carioca-jumbo-bebek-yumusak-pastel-boya-kalemi-8li

Bir başka bebek grubu boyası ise üçgen gövdeli kuru boya. Yumuşak uçlu kuru boya bebeklerin ilk kalem deneyimine uygun şekilde üçgen gövdeli, uçları darbelere karşı dayanıklıdır ve kolayca kırılıp bozulmaz.

https://www.e2toys.com.tr/jumbo-ucgen-bebek-kuru-boya-kalemi

 

Bebek serisi dışında kalan ürünler standart olarak 3 yaş üzeri için uygun. Paketlerin arka yüzlerinde de +3 yaş güvenlik uyarısı mevcut. Elbette 2 yaş üzeri çoçuklar, oral dönem tamamen sona ermiş ise ebeveyn gözetiminde kullanabilir.

 

Carioca Pastel boyaları;

Sitemizin en çok satılanları arasında yer alan Jumbo Mum Boya bizce de en sevilenlerden biri. Hem fiyatı uygun hem de uzun süre dayanıklı bu boyaların en güzel özelliği ele bulaşmaması. Kolaylıkla pastel boyama yapılabilmekte.

https://www.e2toys.com.tr/carioca-jumbo-elleri-kirletmeyen-yikanabilir-pastel-boya-kalemi-12li

               Bizce en iyi pastel seçeneklerinden biri ise Üçgen Gövdeli Jumbo Pastel. Yani Plastello :) Ele bulaşmamasının yanında üçgen gövdesi ilk kalem tutuşu için ideal. Sonrasında son aşama kalem tutuşa geçişe de kolaylık sağlıyor. Kalın ve uzun süre dayanıklı bu boyaları denemelisiniz ;)

https://www.e2toys.com.tr/jumbo-ucgen-elleri-kirletmeyen-yikanabilir-pastel-boya-kalemi-12li

 

Carioca Keçeli boyaları;

               Tek tek değinemeyeceğimiz kadar çok çeşit var bu alanda. Öncelikle belirtelim; tüm keçeli kalemlerin üretiminde kullanılan tüm maddeler ve içerilerinde bulunan mürekkepler yalnızca gıda boyası kullanılarak renklendirilmiştir. Plastik kısımları da tümüyle geri dönüştürülebilir özelliktedir.

Temel farklılıkları ile bazı örnekler ise şöyle;

Öncelikle farklı adet seçenekleri ile Joy ve Jumbo keçeli seçenekleri mevcut. Farkı ise kalem ucu. Joy serisi 2,6 mm ince uçlu ince gövdeli, Jumbo serisi ise 6 mm kalın uçlu ve kalın gövdeli. İhtiyacınız kadar adet seçmeniz yeterli. Tüm seçenekler süper yıkanabilir ve silinebilir özellikte. SUPERWASHABLE uyarısı bu boyalar üzerinde özellikle belirtilir. Pek çok farklı adet seçeneği mevcut, tüm çeşitleri en altta yer alan Carioca ürünleri linkinde görebilirsiniz.

Neon Keçeli kalemler ise benzer özellikte, parlak renkte, fakat iki uçlu. Bir ucu ince bir ucu kalın 8 renkli paket halinde mevcuttur. Farklı renk seçenekleri sebebi ile çocukların en sevdiği ;)

https://www.e2toys.com.tr/carioca-neon-yikanabilir-keceli-boya-kalemi-8li

Sihirli keçeli kalemler ise oldukça ilginç. Renk değiştiren keçeli kalemlerde içerisinde bulunan beyaz kalem, diğer kalemlerle boyanmış yüzey üzerinden geçildiğinde boyanın renk değiştirmesini sağlıyor.

https://www.e2toys.com.tr/renk-degistiren-sihirli-keceli-kalemler-9-renk-1-renk-degistirici-beyaz-kalem

Sihirli keçeli kalemlerde ise yine içinde bulunan özel beyaz kalem, diğer kalemlerle boyanmış yüzey üzerinden geçildiğinde boyanın beyaza dönmesini sağlıyor.

https://www.e2toys.com.tr/silinebilir-sihirli-keceli-kalemler-9-renk-1-duzeltici-beyaz-kalem

 

Kuru boya, kumaş boyası, simli tutkal ve Tempera’dan bahsedeceğimiz yazının devamı pazartesi günü burada :)

Tüm Carioca çeşitleri için tıklayınız!

 

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4