Makaleler » E2blog » İkea hack! Oyun ve yaşam alanı fikirleri!

 
 
resimKonu
 
Çocuklar için masa, sandalye almadan, oyun alanı yapmadan önce okunacak ilk yazı!
 

Pinterestten görüp, uzun uzun araştırdığım, hala da geliştirmeye devam ettiğim oyun ve yaşam alanı fikirlerini aşağıda derledim. Çocuklarınız için masa, sandalye almadan, oyun alanı yapmadan önce okumanızı öneririm ;)

Çocuğunuzun sandalyede oturmaya başladığı dönemlerde ise ahşap masa tercihi yapmanızı 'yazının devamında göreceğiniz fikirler için' öneririm. Biz tercihimizi İkea Latt Masa Setinden yana kullandık. 1 masa ve 2 sandalyeden oluşuyor set. 

Hiç bir geliştirme yapılmamış hali ile bile çok kullanışlı. 

Sandalyelerinde minder yok normalde. Ancak sandalyeyi montelemeden önce kendiniz minder koyup kumaşla kaplayabilirsiniz. 

Masanın 2. aşamasında öncelikle İkea metal mutfak rafı ve rafa uygun kaplardan alıp monte ettim. 

Sorun şu ki kapların altında başka bir şey olmaması halinde kaplar eğri duruyor. Zaten asıl fikirlerden biri resim kağıdı. Resim kağıdını monte ettiğimizde kapların eğri durması sorunu çözülüyor!
Görselde görüldüğü şekilde masanın ölçüsüne uygun ahşap çubuğu Bauhaustan aldım. Asma aparatıyla masaya monte ettim. Resim kağıdı için İkea rulo resim kağıdını tercih ettim. Görselde yer alan kapaklı kutu ise Bauhaus çöp kutusu. Kapaklı kutuyu resim ve hamur malzemeleri için kesinlikle öneririm. Bu haliyle resim kağıdının montesi ile birlikte kaplar ve kutu da sabit duruyor.

Resim kağıdının ucunu masaya doğru uzatıyorsunuz. Böylece çektiğinizde masanın kenarı ile de düzgün biçimde kesebilirsiniz.

#kitaplık

Oyun masa alanının bir başka özelliği de yanındaki kitaplık. Montessoriye göre de klasik kitaplıklar çocuklara uygun değil. Ancak montessori kitaplığı bahanesiyle de bu şekilde kitapların ön yüzü açıkta olacak şekilde yapılan kitaplıkları çok yüksek fiyatlara satıyorlar.

Bu aşamada 2 tercih yapabilirsiniz. Biri İkea mutfak rafı diğeri ise İkea çerçeve rafı. Ben daha uzun olması açısından çerçeve rafını tercih ettim. Hatta farklı boyutları da var. Tek bir uzun raf alabilir ya da bir kaç orta boy rafı üst üste monte edebilirsiniz. 

Mutfak rafının da görselini fikir vermesi için ekledim.

Bu rafın güzel yanı önde yer alan tutucu çubuk. Ancak gördüğünüz gibi raf çerçeve rafına oranla oldukça küçük. Yine de boyutlarına İkea Web sitesinden bakabilirsiniz.

#legomasası

Bir başka masa fikrini ben Lego masası olarak değerlendirdim. Hatta bunu masa ile değil İkea nın çok uygun fiyatlı Lack sehpası ile yaptım. Bolca da renk seçeneği var :) Ancak sizler fiyatının da uygunluğu açısından bu fikri masa olarak da kullanabilirsiniz. Latt masa da olduğu gibi sehpaya da uygun metal raf bulunuyor. 

Görselde gördüğünüz Mat krem renkli İkea Lack sehpa. Latt masa ile aynı yükseklikte. Ben setin sandalyesini kullanıyorum ama İkea nın tüm çocuk sandalyeleri ve tabureleri ile de kullanabiliyorsunuz.

Masanın yan yüzeyinde gördüğünüz sepetler yine çok uygun fiyatlı İkea çöp sepetleri. Çöp poşetleri için de dolap içine monte edilebilir sepetler. Arka kısımlarında yapışkan var ancak masada boşta kalıyor. Ayrıca bu sepetlerin sapları var. Ancak sapları ile monte edilemiyor uzun kaldığından. Ben saplarını kesip monte ettim ;) Oyuncakları deliklerden görebildiğiniz için ulaşması kolay oluyor. Deliklerin boyutlarından daha büyük tüm oyuncaklar için kullanabilirsiniz. 

Legodan ev yaptığımızda sabit durması için gördüğünüz tabanı masaya yapıştırarak monte ettim. Duplo modeli için taban çok nadir bulunuyor. Web sitemizde stoklar yenilendiğinde duyuracağız.

Son olarak; İkeada her daim bulabileceğiniz, özellikle montessori alanları için tavsiye edilen temel ürünleri aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Yeni fikirler buldukça, fotoğrafları ile birlikte bu yazıya ekleyeceğim. Takipte kalınız ;)

 

MAKBULE ESRA DEMİR @makbuleesra

 

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4